Mindfulness nedir?

MINDFULNESS NEDİR?

Mindfulness, geleneksel olarak kişinin içsel ve dışsal deneyimine yargısız, açık ve nezaketle baktığı farkındalık “hal”i olarak tanımlanır. Bu hal bir “oluş hali” dir. Öfkeli, yargılayıcı ve kapalı olduğumuz “oluş hali”nden farklıdır. Zihnimizde ve çevremizde olanları olduğu gibi fark etmek ve buna karşı tepkisel olmak yerine “açık, yargısı ve nazik” olmayı pratik ettiğimiz bir süreç söz konusudur. Uygulanan teknikler aracılığıyla geliştirdiğimiz bu kas, zamanla kendimizle ve diğerleriyle bağlantılı olma niteliğini hissettiğimiz kalp merkezli bir farkındalığa doğal olarak dönüşür.

Mindfulness’ı değerlendirmenin en basit yolu, beş duyumuz aracılığıyla çevremizden, anılarımızdan, düşüncelerimizden, duygularımızdan ve duyumlarımızdan aldığımız sürekli değişen deneyim akışına ne şekilde cevap verdiğimize bakmaktır. Dünyayı ne şekilde algıladığımız ve deneyimlediğimiz sabit değildir. Dikkat aracılığıyla, deneyimimize mindful farkındalık getirerek eski düşünme paternlerini kırabilir, ilişkilerimiz değişebilir, bedenimizde var olma hissimizi derinleştirebiliriz.

Mindfulness aynı zamanda yaygın bir şekilde, oturarak yapılan meditasyon ya da yürüyüş meditasyonu gibi farkındalık uygulamalarıyla ve yoga-chi gong-farkındalıklı somatik hareketler dizisi gibi mindful hareket pratikleriyle de ilişkilendirilir.

Araştırmalar bir kas gibi geliştirilen mindful farkındalığın fiziksel rahatsızlıkları bile şifalandırabileceğini göstermektedir.

MINDFULNESS NE DEĞİLDİR?

Mindfulness, sanıldığı gibi kafayı boşaltma, düşüncelerden arınma pratiği değildir. Aksine, mindfulness pratiği düşünceleri itmek yerine düşünce ve duyguları, onlara kapılmadan, izleme becerisidir.

Uygulanan pratiklerle 2500 yıllık Budist kökenleriyle anılsa da mindfulness bir din değil, seküler bir yaklaşımdır. Başka dinlerle çakışan herhangi bir inanç ve ritüel gerektirmez.

Mindfulness bir rahatlama, iyi düşünelim iyi olsun tekniği değildir. Pratiklerin doğal bir çıktısı olarak rahatlama ortaya çıkabilir. Asıl niyet, o an nasılsak onun farkına varmaktır. Rahatsız ve huzursuzsak rahatsız ve huzursuz olduğumuzun farkına varmak ve ne hissettiğimizi gözlemleme pratiğidir.

Mindfulness bir ritüel değildir. Her zaman her yerde ve herkes tarafından uygulanabilir bir yaşam pratiğidir.