Mindfulness ile stresi yenme teknikleri : DUR

Blog geri dön

Bu gönderiyi paylaş


Stres baskın bir duygudur. Bize hayal kırıklığına uğramış, endişeli, kızgın veya çok daha fazlasını hissettirebilir. Ayrıca, stres hayatımızın her alanına taşabilir, örneğin iş stresi özel hayatımızı etkileyebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Peki, stres seviyemizi nasıl düşürürüz? Bunu yapmanın yollarından biri elbetteki mindfulness teknikleridir. Mindfulness, stres seviyemizi düşürmede son derece güçlüdür, ama nasıl? Bu gönderi, mindfulness’ın stresi nasıl azalttığını keşfetmenizi sağlayacak.

Mindfulness stresi yenmek için nasıl yardımcı olacak?

Mindfulness’ın stresi hafifletmeye yardımcı olan bir çok tekniği vardır. Bu teknikler dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur.

Sıklıkla stresli veya bunalmış olduğumuzda beynimiz yarışmaya başlar.

Kendinize zarar verebilecek sonsuz endişeler veya düşünceler içinde kaybolursunuz. Ancak mindfulness, mevcut düşüncelerimize ve çevremizdeki dünyaya dikkat etmemizi teşvik eder. Tam olarak o ana odaklanmalıyız, bu da beyinlerimizin çılgınca aşırı düşünmeyi ve senaryolar hayal etmeyi bırakması anlamına gelir. Rahatlama sağlar.

Mindfulness, o anda olup bitenlere karşı doğal bir merak ve kabullenme sağlar. Mindfulness’ın en önemli etkisi daha fazla farkındalık geliştirmeniz anlamına gelir. Bu, zor durumları yönetme becerisinin yanı sıra, olup bitenlere dair daha büyük bir kabul olduğu anlamına gelir.

Mindfulness teknikleri niyetimizi, dikkatimizi ve tutumumuzu odaklamamıza yardımcı olur. Zamanla bu, bakış açımızda temel bir değişikliğe yol açar. Bu noktaya geldiğimizde duygu ve hislerimizden ayrı olduğumuzu anlarız. Artık bizi tüketmezler ve durumu gerçekte olduğu gibi görebiliriz.

Dur!

DUR’u kullanın
Meditasyon türleri arasında zihin boşaltmak ve her gün aklımızdan geçen sayısız düşünceye “Dur!” demek için uygulanan teknikler vardır. 

Bunaltıcı veya stresli bir durumla karşı karşıyaysanız, sarmallaşmayı önlemek için DUR yöntemini kullanmak yardımcı olabilir. Kendinizi tepki vermek üzere bulduğunuzda uygulayabileceğiniz bu tekniklerin amacı zihnimizdeki hızlı düşünce trafiğine müdahale etmek değil, aksine onu sakince ve analiz ederek izlemektir.

Sürekli girdap şeklindeki o tekrarlayan olumsuz düşüncelerin içerisine dağlımana izin verme! Sadece adını koy ve orda dur. Yani arana mesafe koy. Dışarıdan objektif bir gözlemci gibi seyret. Adını koymak bir anlamda da kabul etmektedir.

Unutma;

Mindfulness sadece fark etmek değildir, aynı zamanda kabul etmektir. 

close

Merhaba
Aramıza hoş geldin.

Abonelere özel gelen kutunuza
her ay mindfulness içerikli
harika bilgiler ve fırsatlar gönderiyoruz.

yelizekinci.com ve kendimegeleyim.com size asla istenmeyen reklam içeriklik postalar göndermez. Bu abonelik yalnızca ayda bir kez gönderilen bilgi içerikli posta gönderimini içerir.

Blog geri dön